• Aeramax Baby DB5

   

   

   


  Aera Baby  DB5

   

 • Aeramax DX5

   


  Aeramax DX5

   

 • Aeramax DX55

  Aeramax DX55

   

 • Aeramax DX95

  Aeramax DX95

   

 • Aeramax PET PT65

   


  Aeramax PET PT65

   

 • Opus Aeroprime Q

   


  Opus Aeroprime Q

   

 • Opus Aeroprime X

   


  Opus Aeroprime X

   

 • Opus Ideal AP 100

   


  Opus Ideal AP100

   

 • Opus Ideal AP15

   


  Opus Ideal AP15

   

Najnowsze wpisy
Jak wybrać domowy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze do domuNiezależnie od tego, czy Ty lub ktokolwiek z Twojej rodziny cierpi na alergię, czy nie, oczyszczacz i nawilżacz powietrza jest dzisiaj urządzeniem, które sprawdzi się w każdym domu. Wciąż pogarszająca się jakość powietrza na zewnątrz (wystarczy wspomnieć o bardzo aktualnym problemie smogu) sprawia, że nawet osoby, które dotąd nie rozpoznawały u siebie objawów alergicznych, mogą odczuwać różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu oddechowego i nie tylko. W związku z tym warto zadbać o czystość powietrza we własnym domu, co na pewno pozwoli skutecznie podnieść komfort życia i przysłuży się zdrowiu. Obecność domowego oczyszczacza powietrza może być szczególnie ważne dla dzieci, zwłaszcza jeśli urządzenie posiada także funkcję kontrolującą wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz w razie potrzeby – nawilżającą.

Oferta oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do domu dostępna w naszym sklepie internetowym jest olbrzymia, zatem jak wybrać odpowiedni? Czym różnią się między sobą poszczególne modele? Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsza kwestia – filtr

Na rynku dostępne są cztery rodzaje filtrów, które postaramy się krótko i rzeczowo scharakteryzować:

 • filtry HEPA,
 • filtry węglowe z węglem aktywowanym,
 • filtry jonowe,
 • filtry UV,
 • filtry wodne.

Aby wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu, zapoznaj się z wadami i zaletami poszczególnych z nich.

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter)

Są to filtry najbardziej zalecane przez lekarzy wykorzystywane w oczyszczaczach powietrza dla alergików, idealne dla osób borykających się z problemami alergicznymi. Jak dowiedziono, oddychając, wchłaniamy z powietrza masę znajdujących się w nim zanieczyszczeń, a najłatwiej przyswajalne z nich to te o wielkości poniżej 0,5 mikrona. Filtry HEPA posiadają zdolność wykrywania i pochłaniania cząsteczek nawet o wielkości 0,3 mikrona, dzięki czemu efektywnie usuwają nawet do 99,97% wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z powietrza, pozostawiając je niemal całkowicie czystym. Szkodliwe dla układu oddechowego zanieczyszczenia usuwane przez domowe oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA to:

 • pyłki (5-100 mikronów),
 • pleśń (2-20 mikronów),
 • sierść i naskórek zwierząt domowych (0,5-100 mikronów),
 • zarodniki roztoczy obecne w kurzu (0,5-50 mikronów),
 • bakterie (0,35-10 mikronów).

Ponieważ wszystkie z wymienionych zanieczyszczeń to cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona lub większej, filtr HEPA doskonale poradzi sobie z ich usunięciem. Nie wyeliminuje on jednak chociażby lotnych substancji chemicznych, dymu papierosowego czy najmniejszych wirusów. Poradzą sobie z nimi za to kolejne z omawianych filtrów, filtry węglowe.

Filtry węglowe

Inaczej zwane filtrami z węglem aktywowanym, są przeznaczone do wychwytywania bardzo małych cząsteczek, których wielkość nie przekracza 0,3 mikrona. Udaje się to między innymi dzięki ich budowie – posiadają rozległą powierzchnię chłonną z dużą ilością małych, chłonnych porów. Ze względu na właściwości materiału, jakim jest węgiel aktywny, przechodzące przez filtr zanieczyszczenia reagują z nim, w ten sposób wpadając w swoistą pułapkę. Filtry węglowe skutecznie usuwają z powietrza zanieczyszczenia takie jak:

 • dym papierosowy,
 • przykre zapachy,
 • środki chemiczne,
 • niektóre gazy.

Mimo tego, iż filtry węglowe należą do najbardziej chłonnych z dostępnych na rynku, najczęściej stosowane są wraz z innymi typami filtrów. Dzieje się tak dlatego, że nie usuwają kurzu, alergenów ani mikroorganizmów.

Filtry jonowe

To filtry działające na całkowicie innej zasadzie niż dwa poprzednio omawiane typy. Ich praca polega na jonizowaniu powietrza poprzez generowanie jonów ujemnych (anionów) przyciągających dodatnie cząsteczki kurzu i alergenów, jakie znajdują się w zanieczyszczonym powietrzu. W wyniku połączenia się cząsteczki naładowanej ujemnie z cząsteczką naładowaną dodatnio powstaje nowa cząsteczka, której masa jest zbyt duża, by mogła ona utrzymać się w powietrzu, zatem opada na podłogę (jest usuwana z powietrza, ale nie z pomieszczenia!). Jako że filtry te nie mają wentylatorów ani silników, ich praca jest bardzo cicha. Filtry jonowe posiadają kilka istotnych wad, o których koniecznie trzeba wspomnieć. Ponieważ większość powierzchni w domu jest naładowana dodatnio, a generowane przez domowy oczyszczacz i nawilżacz powietrza cząsteczki ujemne są do nich bezpośrednio przyciągane, może okazać się, że na ścianach czy podłogach w pobliżu jonizatora powstaną ciemniejsze plamy. Działanie urządzenia może też okazać się szkodliwe dla zdrowia – wytwarzając ujemne cząsteczki tlenu, doprowadza do powstawania ozonu jako produktu ubocznego. Tymczasem bezpośrednie wdychanie ozonu klasyfikowanego do gazów toksycznych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Odnotowano przypadki, w których wdychany ozon miał wpływ na uszkodzenie płuc czy występowanie ataków astmy.

Lampa UV

Są to filtry wykorzystujące promieniowanie UV o niszczącym bakterie i inne patogeny ładunku elektromagnetycznym. Ich eliminacja polega na zrywaniu wiązań molekularnych w DNA cząsteczek uznawanych za zanieczyszczenia za pomocą emitowanych promieni światła ultrafioletowego.

W opisany wyżej sposób skutecznie usuwane mogą być znajdujące się w powietrzu:

 • bakterie,
 • wirusy,
 • pleśń,
 • drożdże.

Filtr UV nie będzie jednak w stanie wyeliminować kurzu ani alergenów.

Domowy oczyszczacz powietrza z filtrem UV to dobry wybór dla alergików i osób często chorujących, ponieważ skutecznie usuwa z pomieszczeń czynniki chorobotwórcze (w związku z tym jest najczęściej stosowanym typem filtrów w miejscach, w których konieczne jest zachowanie sterylnych warunków, w tym w przedszkolach, są zatem bezpieczne dla dzieci). Podobnie jak w przypadku filtrów węglowych, najlepsze rezultaty można osiągnąć, korzystając z filtrów UV w towarzystwie innych. Dzięki temu zakres usuwanych z powietrza zanieczyszczeń zostanie zwiększony, a ryzyko wystąpienia dolegliwości alergicznych zmniejszone do minimum.

Filtry wodne

Składają się z wiatraka zasysającego powietrze i komory wodnej, w której mają osiadać zassane z powietrza zanieczyszczenia. Świetnie eliminują cząsteczki kurzu, roztoczy, pyłków, sierści, ale nie radzą sobie z mniejszymi zanieczyszczeniami, takimi jak bakterie, wirusy, zapachy. W związku z tym najlepiej sprawdzają się stosowane w towarzystwie innych filtrów zwiększających funkcjonalność domowego oczyszczacza powietrza. Jedną z wad korzystania z filtrów wodnych jest konieczność częstego i dokładnego czyszczenia komory z wodą, która stanowi środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i bakterii, a co za tym idzie – powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Należy też uważać na wilgotność powietrza w pomieszczeniu, która może zostać zwiększona w wyniku pracy filtrów wodnych. Posiadają one także ważną zaletę, a mianowicie w filtrze nie trzeba wymieniać żadnych elementów – wystarczy regularne uzupełnianie wody w zbiorniczku. Jest to zatem rozwiązanie korzystne pod względem ceny.

Jak wybrać właściwy oczyszczacz?

Najlepszy oczyszczacz domowyWiedząc już, czym charakteryzują się poszczególne filtry i biorąc pod uwagę swoje potrzeby, możesz z łatwością dobrać filtr idealny do swojego domu. W pomieszczeniach zamieszkiwanych przez alergika najlepiej sprawdzą się filtry HEPA, dla dzieci natomiast polecane urządzenia z lampą UV. Zastanów się, na usunięciu których zanieczyszczeń i osiągnięciu, jakich rezultatów najbardziej Ci zależy – wtedy wybór właściwego oczyszczacza powietrza nie powinien być trudny. Poniżej przedstawiamy kilka polecanych przez nas modeli od producentów OPUS oraz Fellowes Aeramax dostępnych w naszym sklepie online w bardzo korzystnych cenach.

Producent OPUS:

Aeroprime Q – nowoczesne urządzenie oczyszczające powietrze przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 30m2. Posiada trójstopniowy system filtracji – odbywa się ona poprzez filtr wstępny usuwający największe zanieczyszczenia, następnie filtr HEPA eliminujący alergeny, a na koniec przez filtr węglowy zdolny usunąć nawet najmniejsze cząsteczki. Zakres niszczenia drobnoustrojów rozszerzają dodatkowo zastosowane technologie UV oraz jonizacji.

Aeroprime X Auto – wydajny i ekonomiczny domowy oczyszczacz powietrza wyposażony w nowatorski system filtracji polegający na połączeniu filtru HEPA z filtrem węglowym, nowoczesną technologią UV oraz funkcją jonizującą, dzięki której jakość powietrza w pomieszczeniu można porównać do tej, jaka jest charakterystyczna dla nieskażonego środowiska naturalnego. Tryb auto pozwala urządzeniu producenta OPUS na samoczynne oczyszczanie powietrza z automatycznym dostosowywaniem ustawień prędkości działania wentylatorów i innych elementów do aktualnych potrzeb.

Ideal AP 15 – niezwykle skuteczny, domowy oczyszczacz powietrza z systemem AEON Blue i trójstopniowym procesem filtracji składającym się z filtrowania wstępnego, filtrowania przez filtr HEPA oraz oczyszczenia plazmowego. Urządzenie jest ciche i energooszczędne.

Ideal AP 30 – oczyszczacz powietrza dla alergików i nie tylko – dzięki skutecznemu systemowi filtracji oraz zastosowaniu odpowiednich, wysokiej jakości filtrów urządzenie usuwa aż do 99,97% wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowa funkcja jonizująca pozwala odświeżyć powietrze w pomieszczeniu, jakościowo zbliżając je do tego, jakim możemy oddychać w nieskażonym środowisku naturalnym.

Producent Fellowes:

Aeramax PET PT65 – domowy oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy z podwójną warstwą węgla aktywnego usuwającego zapachy i wyłapującego nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Urządzenie w zależności od potrzeb korzysta z trzech trybów pracy różniących się między sobą prędkością działania wentylatora. Oczyszczacz jest dealny dla posiadaczy zwierząt, ponieważ pozbywa się fruwającej sierści i zapachów. 

 

Tel.: (32) 317-27-27 | Email: kontakt@oczyszczaczepowietrza24.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl